Ви знаєте, хто такі чиліхеди? Це фанати гострого перцю, які настільки полюбляють цей пекучий овоч, що ладні навіть вирощувати його власноруч та пропагувати широкому загалу. Два роки тому завдяки двом з них — журналісту Євгену Ковальчуку та його дружині Олені Олійник – в Києві з’явився бренд гострих соусів і спецій «Kozak Jamaica». Що Козак Ямайка пропонує шанувальникам вогненних страв, розказав сам Євген.
НА ПОЧАТКУ 2015 РОКУ МИ З ДРУЖИНОЮ ОБГОВОРЮВАЛИ ІДЕЇ ДЛЯ СІМЕЙНОГО БІЗНЕСУ. Я працював редактором новинного інтернет-ЗМІ і звернув увагу на те, що «гостра» продукція, хоча й популярна в народі, але займає мало місця на українському ринку. Про «лінійку» вітчизняних екзотичних соусів взагалі мовчу — вона і зараз практично порожня, хоча певний прогрес вже видно. Спочатку ми хотіли виробляти шоколад з чилі, а також гострі снекі та каву, навіть вигадали веселу назву «Гостро&Солодко», але, прорахувавши всі «за» і «проти», відверто зізналися собі, що у цих сферах нам робити нічого. І вирішили зупинитися на тому, що любимо, цінуємо і вміємо робити — на гострих соусах та різного роду продуктах з екзотичних перців чилі, паприки та меду. У крафтовому форматі, звісно.
За назву взяли вірш Юрія Андруховича «Козак Ямайка», вирішивши поєднувати українські традиційні продукти та карибську капсаїцинову екзотику. Логотип нам створила молода і талановита художниця Оля Сульжук.
Той, хто особисто займався вирощуванням перців виду Capsicum chinense, знає: великих врожаїв, особливо у наших широтах, досягнути важко. А немає врожаїв — не буде і стабільних доходів. Ми живемо у передмісті Києва, і рік пішов лише на спроби виростити деякі легендарні сорти, на шліфування смакових відтінків.
У 2016 знайомий чиліхед з Одещини забезпечив нас гарним врожаєм свіжих хіненсів таких сортів, як Bhut Jolokia, Trinidad Scorpion та Habanero. До цього врожаю додався і наш — так ми «дозріли» до того, щоби нарешті заявити про себе широкому загалу. Сайт вирішили не робити, а реалізовувати продукцію через сторінку на Facebook.
ПЕРШИМ ПРОДУКТОМ ВІД «КОZAK JAMAICA» СТАВ «ГАРЯЧИЙ МЕД». Це квітковий мед з фацелії з екзотичними перцями чилі. Дегустаторами і критиками виступили такі досвідчені «вогнеїжки», як письменник Юрій Нікітінський, ресторатор і гастроексперт Вікторія Пархоменко, продюсер Олег «Мох» Гнатів, журналіст Тимур Дорофеєв, за що ми їм щиро вдячні.
Цей мед має успіх і дотепер — у нас його розбирають практично одразу. Шанувальники знають: ми робимо маленькі партії, і можна просто не встигнути щось придбати. Маленькі не через те, що нам так хочеться, а тому, що якісної перцевої сировини для «Гарячого меду» (і не тільки) завжди мало. Як було зазначено вище, вирощувати подібні перці нелегко. І поки що не дуже й рентабельно — хіненсам, окрім тепла, потрібні також довгі світові дні. Виходячи з українських погодних реалій, це означає штучне освітлення з листопаду по лютий як мінімум. І ще багато різних аграрних дрібниць, про які можна розповідати довго. До того ж, люди, хоча й люблять гостреньке, але не дуже розуміються на сортах перцю, бо в Україні культура чиліхедів лише починає розвиватися.
Кожна позиція зі списку нашої продукції часто має якусь маленьку історію, розказану від імені веселого карибського козака-растамана на прізвисько Ямайка, який багато подорожував світом і знається на різного роду гострих смаках. Нам здається, це об’єднує людей і допомагає без комерційної нав’язливості донести саму ідею створення нашої продукції. А ідея у нас яка? Звісно ж, «Positive vibration!» — саме так співав Марлі про подібні відчуття.
Після вдалих продажів «Гарячого меду» ми випустили «Лютеницю по-бессарабські» — соус за рецептом українських болгар Одещини. Також у нас з’явився «Мадярський порошок» — ароматна і солодка паприка, яку вирощують і вже багато років роблять вручну наші друзі-угорці з села Велика Добронь на Закарпатті. Навіть досвідчені гурмани зізнаються, що наша паприка краща за будь-яку з тих, що вони зустрічали в Угорщині, Іспанії або на Балканах. Звісно, можна сказати, що вони погано шукали, але навіщо? Наша паприка просто неймовірна — і це головне!
Саме з Закарпаттям пов’язаний ще один наш популярний продукт — «Грибна сіль». Білі гриби для неї зібрані у Рахівському районі, а морська сіль, яка є основою, привезена з Херсонщини, а саме — з Арабатської стрілки. Там є цілюще озеро з ропою, на якому добувають «рожеву», дуже корисну сіль з природним каротином. Присмачене все це дрібкою «Мадярського порошку» і тайськими перчиками, які ми з успіхом вирощуємо не перший рік.
Ще ми маємо кілька видів «Гострої солі». Залежно від сезону їх буває більше, але наразі є два види — сіль з ферментованим пюре із перців табаско та сіль з ферментованим пюре із перців хабанеро. Цікавий продукт, особливо він сподобався тим, хто любить створювати маринади для м’яса та овочів на грилі.
Невдовзі з’являться нові позиції, серед яких буде і кілька видів соусів, у тому числі й «Шалений гарбуз» та «Імбирно-лимонний мед з хабанеро» — наші хіти минулої зими. Але про це ми поки не розповідатимемо, щоби все вийшло, як годиться.
ПРИЄМНО, ЩО НАС ЦІНУЮТЬ ЛЮДИ З УСІХ КУТОЧКІВ УКРАЇНИ. І не тільки. Наша продукція була у Токіо, на Алясці, у Чорногорії та Польщі. Відгуки на сторінці щирі і душевні. Особливо запам’ятався ось такий: «Не знаю, що ви туди підсипаєте, але закінчується все дуже швидко і спостерігається ефект "присадки" — замовляємо вже втретє, і дозу збільшуємо з кожним разом. Будьте уважні! Особливо остерігайтеся грибної солі! P.S. Ви найкращі! Спасибі!»
Мабуть, заради таких слів і потрібно щось робити. Принаймні, Козака Ямайку це мотивує.
У планах у нас видати невелику книжечку кулінарних ідей від «Kozak Jamaica». А поки пропонуємо вам один з тих рецептів, що обов’язково потрапить на її сторінки.
Курячі крильця з «Гарячим медом»
На 8 курячих крилець потрібно:
- 1-2 ст. ложки «Гарячого меду»
- 1 ст. ложка свіжонатертого імбиру
- 1 чайна ложка меленого ямайського перцю (в Україні його називають «духмяний»)
- 1 зубчик часнику
- половинка невеличкого лютого чилі
Вказані інгредієнти перебити в ступці або блендері до однорідної маси, додати «Гарячий мед», перемішати.
Обваляти курячі крильця в маринаді, перенести в окрему тару, яку накрити фольгою або поліетиленовою плівкою, і залишити маринуватися не менш, ніж на дві-три години.
Ще краще — зробити маринад заздалегідь і, поставивши в холодильник, залишити в ньому крильця на ніч.
Готувати на грилі, в духовці або на мангалі.
Маринад, що лишився, можна змішати з «Гарячим медом» у окремому посуді та поливати їм крильця наприкінці смаження.